راهنما :
با خیال راحت خرید کنید .پشتیبان سایت همیشه در خدمت شماست .در صورت هرگونه مشکل در خرید آنلاین و دریافت فایل با شماره 09159886819 - صارمی اسمس بدهید .

۰

41 - طرح جابر ابتدایی موضوع ترکیبات خاک و تاثیر آن بر رشد گیاهان

 مقاله

41 - طرح جابر ابتدایی موضوع ترکیبات خاک و تاثیر آن بر رشد گیاهان

معرفی  طرح جابر

موضوع :   ترکیبات خاک و تاثیر آن بر رشد گیاهان قابل استفاده برای همه پایه های ابتدایی

 

قیمت فقط دو هزار تومان :(بصورت ورد و قابل ویرایش )

این نمونه طرح جابر که برای شما تهیه کرده ایم بصورت ورد و قابل ویرایش و با قیمت مناسب  دو هزار تومان در دسترس شما قرار داده ایم  که بلافاصله بعد از پرداخت قابل دانلود می باشد. (ضمن اینکه که قبل خرید می توانید قسمتی از فایل پی دی اف آن را به طور رایگان کامل مشاهده نمائید و در صورت رضایت فایل ورد را بخرید )

این مجموعه شامل:

عنوان : 

مسئله :

تعریف

تحقیق زمینه ای

نتیجه گیری

سپاسگزاری  :

منابع

 

و علاوه  بر مطالب شامل عکس های مورد نیاز  می باشد .

بخشی از مطلب این طرح جابر :

تحقیق زمینه ای

تحقیق زمینه ای

تاثیر عناصر موجود در خاک در رشد گیاهان

نمک‌های فلزات قلیایی و قلیایی خاکی ، بیشتر از نمکهای فلزات گروه (III) و فلزات وابسته در آب محلولند. گیاهانی که در خاک پُرسلنیم می‌رویند، مقداری از عنصر را جذب می‌کنند و برای انسان مضر و سمی هستند. اگر هموس که منبع مواد مغذی برای گیاه است تجریه نشود، خاک ارزش حاصلخیزی ندارد و به آنها کودهای فسفات و پتاس می افزایند. ترکیبات شیمیایی خاکها ، منعکس کننده ترکیب پوسته زمین ، ترکیب سنگهای مادر و فعالیتهای فیزیکی و شیمیایی است که در حین تشکیل خاک و پس از آن ، صورت می‌گیرد.

سلیسیم در مقایسه با اکسیژن ، عنصر محوری خاک است. خاک سیاه ، ماده آلی فراوان دارد. خاک قرمز ، احتمالا آهن زیاد دارد و خاک سفید ، شدیدا آب‌شویی شده‌است و کیفیت مناسبی ندارد. مواد مغذی اولیه خاک نیتروژن ، فسفر و پتاسیم است. غالب گیاهان در خاکهای غنی از نیترات رشد می‌کنند. منبع عمده ذخیره نیتروژن در خاک ، موجودات مرده و فضولات حیوانی است.

فسفر نیز مانند نیتروژن باید به صورت یک ماده معدنی یا غیر آلی در آید تا مورد استفاده گیاه قرار گیرد. یون پتاسیم یک عنصر کلیدی در کنترل آنزیمی تبادل قندها ، نشاسته‌ها و سلولز است. کلسیم و منیزیم به صورت یونهای (Ca+2) و (Mg+2) ، مواد مغذی ثانویه برای گیاه هستند. آهن ، یک جز اصلی کاتالیزوری است که در تشکیل کلروفیل یا سبزینه گیاه دخالت دارد.

کودهای طبیعی مکمل خاک‌

کود شیمیایی علاوه بر داشتن یون مطلوب ، آن یون را به صورتی در خاک جای می‌دهد که گیاه بتواند آن را به طور مستقیم جذب کند. کودهای نیترات جامد از آمونیاک تهیه می‌شود. اوره یکی از مهمترین مواد شیمیایی جهان بشمار می‌آید. زیرا هم به عنوان کود و هم به عنوان ماده مکمل غذایی چارپایان مصرف می‌شود. سنگ فسفات و پتاس ، دو ماده معدنی مهمی هستند که می‌توان آنها را از معدن استخراج کرد، سایید و به صورت گرد ، آنها را مستقیما به خاکهای فاقد این مواد افزود.

کودهای فسفات به صورت سوپر فسفات که انحلال پذیری بیشتری دارد، استفاده می‌شود.

عوامل مؤثر بر رشد و نمو گیاهان دارویی

برخلاف دیگر محصولات زراعی، گیاهان دارویی گیاهانی هستند که کیفیت مواد در مقایسه با کمیت آنها به مراتب مهم تر و ضروری تر می باشد. لذا جهت رسیدن به حداکثر کیفیت، علم و آگاهی از عوامل موثر بر رشد و نمو گیاهان دارویی بسیار حائز اهمیت می باشد. شناخت عوامل محیطی، گیاهی و زراعی نقش مهمی در موفقیت کشت گیاهان دارویی دارد. از مهم ترین عوامل محیطی مؤثر بر رشد و نمو و تولید گیاهان دارویی و معطر، می توان نور، دما، آبیاری، ارتفاع محل رویش ، خاک و موجودات زنده و غیر زنده پیرامون گیاه را بر شمرد.

· خاک و عناصر غذایی:

ویژگی های خاک و بستر رشد گیاه از لحاظ خواص فیزیکی)ساختار و بافت(، شیمیایی و بیولوژیکی از عوامل مهم و تأثیر گذار بر چگونگی رشد و نمو و مادة مؤثر گیاهان دارویی و معطر هستند. نوع بافت خاک برای رشد و نمو بهتر گیاهان، به ویژه انواعی که اندام های زیر زمینی آنها مورد بهره برداری قرار می گیرد مانند سنبل الطیب، شیرین بیان و پامچال، اهمیت فراوانی دارد. به عبارت ی دیگر، خاک های سبک)شنی(در مقایسه با خاک های سنگین) رسی)، از اهمیت ویژ ه ای در تولید گیاهانی که از اندام های زیرزمینی آنها استفاده می شود، برخوردارند . خصوصیات شیمیایی خاک، مانند واکنش اسیدیته  (pH) ،در رابطه با کشت و پرورش این گیاهان نیز می بایست، در نظر گرفته شود.  بیشتر گیاهان دارویی و معطر قادر به تطبیق در دامنة کم و بیش گسترده ای از واکنش و اسیدیته خاک هستند، و می توانند تغییرات pH حدود 1/5تا 2 درجه را بخوبی تحمل و به رشد و نمود خود ادامه دهند. واکنش اسیدیته مناسب خاک برای بابونه 7/3 تا 8/1، رازیانه 6/6، بذر البنج 6/4 تا7/9، شیرین بیان 5/5 تا8/5 و برای زیره سیاه 4/7 تا 7/8 است. حاصلخیزی خاک در تامین عناصر لازم برای سنتز متابولیت ها و افزایش وزن خشک گیاه نیز حائز اهمیت خواهد بود به طور مثال آلکالوئیدها ترکیبات نیتروژن داری هستند که تأمین نیتروژن مورد نیاز گیاهان دارویی به افزایش این ماده منجر خواهد شد البته، در گیاه تاتوره، با افزایش نیتروژن خاک ، آلکالوئید این گیاه افزایش نیافته ، ولی رشد رویشی آن چشمگیر بوده است . درگیاه سنبل الطبیب مقادیر متوسط نیتروژن سبب افزایش اسانس ریشه) اسید والرنیک(و رشد مطلوب پیکر رویشی شد .در رازیانه، نیتروژن افزایش محصول میوه گیاه به مقدار 1/5 برابر را بدنبال داشت. همچنین وجود 200 کیلوگرم نیترون در هکتار، سبب افزایش اسانس آن شد . ولی افزایش بیشتر آن از مقدار آنتول اسانس کاست . در گیاه بابونه نیتروژن و پتاس موجب افزایش ماد ه ی خشک گیاه شده اند در حالیکه فسفر افزایش ماده مؤثر را در پی داشت. مصرف 30 کیلوگرم نیتروژن در هکتار بر تعداد چتر در بوته و عملکرد بذر زیره سبز تأثیر معنی داری داشته، ولی فسفر اثری نداشت . در پژوهشی دیگر، اثر کود نیتروژن بر مقدار پرولین آزاد و تنش شوری بر تولید روغن گل کدوی تخمه کاغذی گزارش شده است . کود دا می ا ز جمله نهاده های بوم سازگاری است که در نتیجه اصلاح وضعیت فیزیکی و شیمیایی خاک می توان افزایش عملکرد اسانس گیاهان دارویی را منجر بشود . همچنین مشخص شده که مقادیر زیادی از کودهای شیمیایی خالص، نه تنها اثرات معنی داری را بر روی عملکرد رازیانه ایجاد نکرده، بلکه کاهش کیفیت اسانس تولیدی را نیز در بر داشته است . گزارش های بی شماری در رابطه با کاربرد کودهای بیولوژیک و دامی در مقایسه با کودهای شیمیایی بر روی افزایش عملکرد کمی و تا حد بسیار زیادی بر روی کیفیت مواد مؤثر گیاهان داروئی،گزارش شده است.

برای اطمینان شما :

فایل پی دی اف قسمتی از این طرح جابر  را   (فقط قسمتی از متن مطلب ) را فقط برای مشاهده و بصورت پی دی اف در زیر قرار داده ایم . ابتدا فایل پی دی اف را مشاهده نمائید و در صورت رضایت می توانید فایل های ورد و قابل ویرایش این طرح جابر  و صفحات موردنیاز و عکسهای مربوط به طرح جابر را بصورت خرید انلاین و به قیمت فقط 2000  تومان از لینک خرید آن دریافت نمائید . ابتدا فایل پی دی اف را مشاهده نمائید  :


http://up.asemankafinet.ir/up/asemankafinet/Pictures/DOKMEMO.jpg

 

در صورت رضایت فایل های ورد و قابل ویرایش  و عکس ها و صفحات مورد نیاز این طرح جابر را از لینک خرید زیر و بصورت انلاین و با قیمت 2000تومان (دو هزار تومان)بعد از پرداخت دریافت نمائید . (فایل ورد آماده پرینت می باشد )

 

راهنمای خرید :   برای خرید انلاین ابتدا بر روی لینک خرید زیر کلیک نمائید . تا وارد صفحه خرید و دانلود سایت علمی و پژوهشی آسمان شوید و فایل را بصورت مستقیم خرید و دانلود نمائید. لینک خرید :

http://up.asemankafinet.ir/view/1543587/submit.gif

منبع : سایت علمی و پژوهشی آسمان

منبع : سایت علمی و پژوهشی آسمان -- صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی